Menu Zavřeno

Tereza Hrochová na MS v půlmaratonu.

Jediné mistrovství světa v atletice v tomto roce bylo k vidění u našich sousedů v Polsku. Město Gdyně přivítalo nejlepší vytrvalce na půlmaratón světa a v kategorii žen, kde se představila i zástupkyně  plzeňské atletiky Tereza Hrochová, se zrodil nejrychlejší závod celé historie.

Terka Hrochová s Vláďou Bartůňkem pózují v dějišti MS v polské Gdyni, zdroj plzen.cz

Vítězkou se stala Keňanka Peres Jepchirchirová v novém světovém rekordu 1:05,16 hod. Dále byl v tom samém závodě k vidění i nový evropský rekord, sedm národních a k tomu dalších těžko uvěřitelných 56 osobních rekordů ze 101 elitních běžkyň. Tereza Hrochová se představila na světovém šampionátu ve vynikající formě, když trať o délce 21,09 km zvládla v čase 1:12,13 hod a téměř o 4 minuty si posunula své osobní maximum, které si vytvořila na letošním republikovém šampionátu.

Čas Hrochové je dokonce pátým nejrychlejším v dějinách naší země. Celkové umístění Terky na 50. místě přesně v první polovině startovního pole se projevil i v dalším historickém výsledku družstva. Kvarteto Češek ve složení Stewartová na 34. místě, Hrochová 50. místo, Frintová 66. místo a Joglová na 73. místě obsadilo v týmové soutěži světa celkově 12. místo, což je nejlepší výsledek v historii.

Vytrvalecké disciplíny jsou jasnou doménou afrických závodnic, ale v týmové soutěži si tato generace žen může pomalu brousit zuby i na elitní desítku světa. Vzhledem k absenci všech vrcholných akcí se právě na světovém šampionátu v půlmaratonu sešla kompletní vytrvalecká špička světa. O to víc je historický týmový úspěch cennější. Děvčata společně se škodovačkou Terkou Hrochovou svými výkony v Polsku ukázala, že mezi tuto elitu patří.

Český tým žen nakonec na 12. místě,
Západočeksé kořeny má i Marcela Joglová, která studovala na SG Plzeň
zdroj: atletika.cz

převzato ze sport.plzen.cz